Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Praze Karlíně

Název

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Praze Karlíně

Popis

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Praze 8-Karlíně na Karlínském náměstí patří mezi největší církevní stavby v Čechách. Byl zbudován v polovině 19. století a řadí se k nejvýznamnějším architektonickým památkám, které se dochovaly z tohoto období.
Kostel je postaven ve stylu pozdně románské baziliky se silně převýšenou hlavní lodí a dvěma věžemi. Půdorys je rozdělen na předsíň, tři lodi a presbytář, který je zakončen apsidou.
Iniciátorem projektu byla Katolická jednota v Praze, která od roku 1850 pořádala sbírku na stavbu kostela v Karlíně. Do sbírky přispěl mj. císař Ferdinand I. Dobrotivý a ovdovělá císařovna Karolina (po ní byla nově vznikající čtvrť pojmenována – Karolinenthal – Karlín). Pozemek na stavbu chrámu zakoupila karlínská obec. Základní kámen kostela byl na Karlínském náměstí položen 10. června 1854 za účasti císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Alžběty. Stavba kostela trvala 9 let a na jeho výzdobě se podílela celá řada českých umělců. Kostel byl vysvěcen 18. října 1863 v den milénia příchodu slovanských věrozvěstů.
V roce 2002 byl chrám společně s celým Karlínem zasažen ničivou povodní.
Na projektu kostela se podíleli architekti Karl Rösner a Vojtěch Ignác Ullmann, stavební práce prováděl Jan Bělský, kamenické práce Karel Svoboda. Průčelí stavby zdobí tři portály, na kterých jsou umístěny reliéfy od Václava Levého. Bronzové vstupní dveře doplnil o výjevy ze života slavných českých patronů Josef Mánes, nad portály je arkádový vlys se sochami od Čeňka Vosmíka.
Trojici prosklených dveří do chrámové lodi vyzdobil Josef Mocker, František Ženíšek a František Sequens vytvořili kartony, podle kterých byly zhotoveny vitráže. Řezbářské práce, kazatelna a zpovědnice jsou dílem V. Žabky, autorem nástropních maleb je Josef Matyáš Trenkwald.
Po stranách hlavního vchodu jsou umístěny dřevěné sochy věrozvěstů v nadživotní velikosti od Břetislava Kafky zhotovené nejspíše roku 1937.
Kostel je vybaven varhany se třemi manuály, šedesáti jedním rejstříkem a více jak třemi tisíci píšťal. Postavené byly v roce 1898 a rozšířené roku 1914. Ve své době se jednalo o největší varhany v českých zemích.

Myslím, že tento kostel si zaslouží samostatné album, i když fotky nejsou zrovna z nejlepších - se přiznávám - focení uvnitř mi jde podstatně hůř než venku:)

Období

Statistiky

  • 67 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Nikon COOLPIX P510

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Praze Karlíně
Komentáře Přidat