Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

jeannott 

1.2.2013 - Litoměřice - pivovar a parkány

49 fotek 1.2.2013 - zobrazení 214 komentářů
V Litoměřicích se pivo vařilo již od 13. století, kdy město vzniklo. Vznik Pivovaru Litoměřice se pokládá do roku 1720, kdy skupina měšťanů získala várečné právo a postavilo si první budovu pivovaru. Zcela dostavěn byl v roce 1739. Již roku 1765 byl pivovar přestavěn. Pivovar se jmenoval Bürgerliches Brauhaus, tedy „Měšťanský pivovar“. V roce 1831 pivovar získal monopol na prodej piva ve městě. Roku 1869 byl provoz modernizován na parní. V roce 1892 si pivovar pořídil nové sklepy a chladicí železniční vagón, v němž se litoměřické pivo vyváželo do Evropy, ale i Ameriky. V roce 1900 získal pivovar v Paříži nejvyšší ocenění. Před první světovou válkou měl pivovar v severních Čechách mnoho filiálek. Piva se jmenovala například „Dominátor“, „Josefův var“ nebo „Schalkovo dvojsladké“.
Pivovar byl v roce 1948 znárodněn. Až do roku 1990 byl postupně součástí několika národních podniků, než se stal státním podnikem. Záměrem státu bylo pivovar privatizovat, což se dlouho nedařilo. V roce 1995 pivovar získala firma Měšťanský pivovar Kalich, a.s, která ale brzy zkrachovala. Pivovar byl tedy prodáván podruhé. V květnu 1996 jediný vlastník Fond národního majetku založil společnost Korunní pivovar, s.r.o., kterou na konci roku různí drobní společníci. Od dubna 1998 byla jediným vlastníkem firma Pekařství a.s.
Výstav ale v tvrdém konkurenčním boji neustále klesal (v roce 1992 140 000 hl, v roce 2001 už jen 30 000 hl). V těžké ekonomické situaci proto pivovar 30. listopadu 2002 po 282 letech výrobu piva zastavil.
Pivovar Litoměřice byl pivovar v Litoměřicích založený roku 1720 a uzavřený 30. listopadu 2002. Pivovar byl známý především svým světlým ležákem Kalich.

Gotické hradby tvoří hranice dnešní Městské památkové rezervace, která byla vyhlášena ministerstvem kultury roku 1978 na historické jádro Litoměřic. Původní hradební systém připomínaný roku 1257 zanikl beze stop. Parkán je prostor před samotnými hradbami, který je z přední strany chráněn náspem, v tomto případě menší zdí.
Gotický systém hradeb, který se dochoval dodnes vznikl ve dvou etapách. Vnitřní hradba se datuje kolem let 1360– 1380. Je místy deset metrů vysoká, až dva metry silná se zubatým cimbuřím a hranolovitými věžemi. Vnější parkánová zeď, původně 4,5 metrů vysoká byla postavená kolem roku 1513 a zachovala se do výše cca tří metrů, silná až 1,2 metru s několika podkovovitými baštami. Západní věžice byla roku 1705 upravena jako vyhlídkový pavilon nazvaný jezuitská hvězdárna. Dnešní obvod hradeb je dlouhý cca 1800 metrů. V hradbách byly původně čtyři brány. Dlouhá brána (východní), Mostecká (jižní) Michalská (západní) a čtvrtá řečená Nová (severní, dříve Cínařská). Všechny brány byly postupně zbořeny v letech 1831– 1863. Litoměřické parkány dnes nesou jméno José Rizala. José Rizal byl filipínský básník, prozaik, humanista a významný oční chirurg. Na počest přátelství mezi ním a litoměřickým ředitelem reálky (střední školy) Ferdinandem Blumentrittem je zde umístěna pamětní deska. Na počest Karla Hynka Máchy, který v Litoměřicích pobýval je v blízkosti vstupu dílo sochaře Václava Blažka.
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron